POLITISK NYHEDSBREV JUNI 2021
Velkommen til det sidste nyhedsbrev fra min hånd, inden at sommerferien tager over. Her et billede af en række af de ting, jeg har brugt tid på i juni måned.
Tirsdag 1. juni havde vi udvalgsmøde i Socialudvalget. På mødet fik vi fremlagt endnu en budgetopfølgning, der ikke så god ud. Den var absolut heller ikke bedre set i det lys, at den økonomiaftale KL og regeringen indgik en uges tid efter, ikke tilførte socialområdet en eneste krone. Dette havde ellers været intentionen i begge lejre.
Fredag 4. juni havde jeg møde med Jakob Ville, byrådsmedlem fra Venstre i Kolding. Vi taler sammen ca. en gang i kvartalet, hvor vi vender forskellige emner fra hverdagen, og prøver at give inspiration til hinandens politiske hverdag.
Dagen efter var det grundlovsdag – men samtidigt også dagen, hvor Emil skulle døbes. Vi havde en helt fantastisk god dag med familie og venner, og heldigvis også et helt fantastisk vejr. Det vil være en dag, som vi vil huske meget længe.
Den følgende uge var jeg om mandagen til udvalgsmøde i Kultur-, Fritids- og Idrætsudvalget. Her traf vi en beslutning omkring den endelige placering af ”Piskeriset”, der jo for længst er fjernet fra Søndertorv. I stedet skal den nu placeres ved College 360. På mødet behandlede vi også en række ansøgninger fra de kulturelle frie midler. Når man modtager ansøgninger til denne pulje, er det heldigvis også en indikator på, at tingenes tilstand er ved at normalisere sig.
Dagen efter havde vi budgetmøde i udvalget. Dette var hurtigt overstået, da der ikke var de store knaster at forholde sig til. Socialudvalget afviklede også i juni måned budgetmøde, hvor vi lagde vores budget for 2022. Nu må vi se, om byrådets budgetaftale for betydning for de to udvalgs rammer for næste år.
Onsdag 9. juni var jeg sammen med borgmesteren på virksomhedsbesøg hos Camping-Specialisten i Funder, der har stor succes og som mærker, at man er placeret i landets Outdoorhovedstad. Senere samme dag var jeg til møde i den politiske følgegruppe for Bevæg Dig For Livet, hvor det overordnede tema også er outdoor. Jeg sluttede dagen af med en gåtur med en af mine gode byrådskollegaer, Martin Jakobsen.
Venstres opstillingsmøde til Kommunalvalget blev afviklet 10. juni. På Venstres liste får jeg en placering som nr. 3, hvilket jeg naturligvis er meget tilfreds med. Ved de foregående valg i 2013 og 2017 har jeg haft en listeplacering som hhv. nr. 7 og 4.
Danmarks spillede 12. juni sin første EM-kamp. Det blev jo en noget særlig kamp af de forkerte årsager. Heldigvis har særligt de to seneste kampe jo været helt fantastiske. Jeg krydser alt hvad krydses kan, forud for kampen på lørdag mod Tjekkiet.
På Outdoorudvalgets møde fik vi en orientering omkring den outdoorfestival, der skal finde sted på den anden side af sommerferien. Vi fik samtidigt også en status på de to projekter, som vi i udvalget har været med til at søsætte inden for hhv. socialområdet og børne- og ungeområdet.
Byrådet havde senere samme eftermiddag temamøde, hvor vi særligt så nærmere på, hvordan det står til med projektet for søfronten i Silkeborg.
I Outdoor Institue, hvor jeg sidder i bestyrelsen, havde vi vores sidste bestyrelsesmøde inden sommerferien onsdag 16. juni. Meget er nyt i den sammenhæng, men samtidigt også spændende.
Som følge af, at Venstres liste nu er på plads, har det også været tid til at få taget billeder til valgplakater. Det fik jeg gjort tidligere på måneden: https://www.facebook.com/stemfrandsen/photos/pcb.4727671230581263/4727663980581988/
Allerede mandag 21. juni afviklede vi byrådsmøde. Her markerede jeg mig ifm. et par sager. Hvis du vil, kan du høre mere om dem her: https://www.facebook.com/stemfrandsen/photos/a.761208787227547/4739122609436125/
I sidste uge mødtes jeg med en journalist fra P1. Hun var i Silkeborg for at lave optagelser til en udsendelse om Danmarks Outdoorhovedstad. Jeg bidrog med baggrundsviden, som hun kunne benytte til udsendelsen.
Mandag i denne uge var for mit vedkommende den sidste dag med politiske møder i juni. Først et ekstraordinært byrådsmøde, hvor eneste punkt var godkendelse af forhøjelse af anlægsbevilling til den nye Dybkær Skole. Derefter havde vi temamøde i Kultur-, Fritids- og Idrætsudvalget.
Tak fordi, at I læste med!