POLITISK NYHEDSBREV NOVEMBER 2020
November måned lagde for land med et udvalgsmøde i Kultur-, Fritids- og Idrætsudvalget mandag 2. november. På dagsorden var et punkt, hvor vi fik en orientering og drøftelse omkring status på Campus Bindslevs Plads. Her er der for mig at se et potentiale, som vi fortsat mangler at få forløst.
Dagen efter var der udvalgsmøde i Socialudvalget. Et af punkterne vi var omkring på mødet, omhandlede et muligt samarbejde mellem Socialudvalget og Outdoorudvalget. Årsagen til dette punkt er, at vi i Outdoorudvalget i 2021 har til opgave at se nærmere på, hvordan vi kan få mere outdoor på velfærdsområder – derfor dette punkt på Socialudvalgets dagsorden.
I Venstre har vi i den forgangne måned også afholdt gruppemøde, hvor vi har diskuteret aktuelle lokalpolitiske emner. Samtidigt er vi også begyndt at se frem mod og gøre os overvejelser ift. næste års kommunalvalg.
Jeg leverede i begyndelsen af måneden et læserbrev til Midtjyllands Avis, hvor jeg skrev omkring – eller rettere spurgte omkring – hvad socialdemokratiet mener med ”prestigeprojekter”. I skrivende stund har jeg endnu ikke fået et svar. Læs med her: https://www.facebook.com/stemfrandsen/photos/a.761208787227547/4060120577336335/
Mandag 9. november havde vi i byrådet et interessant temamøde omkring den kommende kommuneplan. Her var der en overordnet gennemgang af det forslag, der på daværende tidspunkt forelå til en Kommuneplan, der skal gælde for perioden 2020-2032. Ønskerne til udvikling og høringssvarene for de enkelte områder peger i mange forskellige retninger. En Kommuneplan er ikke noget tilfældigt. Den fortæller, hvilke rammer der er for udvikling i planperioden og frem til den næste revidering om fire år. Planen skal godkendes på byrådsmødet til december.
Silkeborg Kommune er en af de kommuner, der er med i Bevæg Dig For Livet-satsningen med DIF og DGI. Hos os er vi visionskommune inden for outdoor. Torsdag 12. november skulle der have været afholdt ”Topmøde” i Aalborg, der dog endte med at blive et onlinemøde for alle visionskommunerne.
I anledningen af, at der mandag 16. november var et år til Kommunalvalget, havde jeg et opslag på min side, samtidigt med at jeg besøgte nogle postkasser i kommunen. Se her: https://www.facebook.com/stemfrandsen/photos/a.761208787227547/4094423100572749/
Outdoorudvalget afholdte sit udvalgsmøde mandag 16. november. Vi havde på dette møde en snak om, hvordan de 500.000 kr., der er afsat til implementering af initiativer i 2021 fra Outdoormasterplanen, bedst kommer i anvendelse. I første omgang skal vi have specificeret, hvordan vi ønsker midlerne anvendt, inden de kan frigives fra Økonomi- og Erhvervsudvalget.
I løbet af november har der også været spændende møder omkring bl.a. mulighederne for en højskole med fokus på outdoor og dialog omkring mere outdoor på vores velfærdsområder.
Kultur-, Fritids- og Idrætsudvalget havde 19. november dialogmøde, hvor vi besøgte Silkeborg Bibliotekerne og Den Kreative Skole. Hos førstnævnte havde vi en snak om bl.a. konsekvensen af de reduktioner, man er blevet pålagt for 2021. Ved den Kreative Skole var tale om dagligdagen hos dem i en tid med COVID-19. Heldigvis er man sluppet nådigt igennem dette indtil videre, og man har fx benyttet online undervisning i et større omfang. Derudover har man på Den Kreative Skole vedtaget en ny strategi, der bl.a. indebærer at man i højere grad har holdundervisning. Erfaringerne med dette er rigtig gode.
I løbet af måneden har der også været tid til weekendture til Sønderborg med Rebecca og København med svigerfamilien. Alsik i Sønderborg og Tivoli i København var blandt højdepunkterne.
Mandag 23. november var der byrådsmøde. Sagen jeg vil fremhæve fra mødet er sagen, hvor byrådet tog beslutning om at skifte fra det der kaldes selvbudgettering til det statsgaranterede udskrivningsgrundlag. Normalt vil man som byråd ikke kunne omgøre sin beslutning undervejs i et budgetår. Denne ekstraordinære mulighed er dog opstået som følge af COVID-19. På den korte bane betyder det en ekstraregning på kort sigt på 50 mio. kr. – alternativet var dog en regning på forventeligt 150 mio. kr. i 2023, hvis vi ikke havde skiftet over til det statsgaranterede udskrivningsgrundlag nu.
Jeg har også deltaget i formandsmøder i den seneste måned. Som sædvanligt både i Outdoorudvalget og Socialudvalget.
I Funder Kirkeby er der en gruppe borgere, der har planer om et ambitiøst projekt om skovrejsning mellem Funder Kirkeby og Silkeborgmotorvejen. Et projekt der passer rigtig godt ind hos en kommune, der kalder sig Outdoorhovedstad. I sidste uge havde jeg uge havde jeg et møde med en af idémændene bag projektet. Mon ikke, at vi kommer til at høre mere om dette projekt i fremtiden.
Onsdag 25. november havde jeg en online-snak med en god V-kollega fra Kolding Kommune. Vi taler sammen med jævne mellemrum, hvor vi vender vores lokalpolitiske situationer og har en god erfaringsudveksling med hinanden.
I sidste weekend havde jeg vielsesvagter, hvor to par heldigvis sagde ja til hinanden.